آیا فیلم‌ها از جشنواره فجر انصراف خواهند داد؟

آیا فیلم‌ها از جشنواره فجر انصراف خواهند داد؟با وجود اعلام حضور برخی سینماگران در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، با اطمینان می‌توان گفت: بعید است، حتی صاحبان یک فیلم سینمایی حضور در بخش اصلی از حضور در جشنواره فجر انصراف دهند و از شرکت در مهم‌ترین رویداد فرهنگی کشور صرف نظر کنند؛ با این اوصاف، می‌توان پیش بینی کرد ترکیب آثار انتخاب شده در این دوره از جشنواره در معرض نمایش عمومی قرار می‌گیرد.

به گزارش «تابناک»؛ برخی سینماگران در همراهی با برخی هنرمندان تجسمی اظهار داشته‌اند، در جشنواره فجر حضور نمی‌یابند؛ اما آیا این حضور به منزله خروج برخی فیلم‌های سینمایی از بخش‌های اصلی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر است؟ جشنواره فیلم فجر صرفاً کارکرد یک فستیوال هنری را ندارد، بلکه مهم‌ترین ویترین برای رونمایی از فیلم‌ها و بازاریابی از میان تماشاگران عمومی برای اکران عمومیِ پس از جشنواره است و از این منظر، تفاوت معناداری با سایر جشنواره‌های فجر دارد که سطح اهمیت کمتری نزد افکارعمومی دارند.

فیلم‌های سینمایی نیز به عنوان گران‌ترین آثار هنری در عصر حاضر، می‌بایست با بازگشت هزینه تولید همراه شود و امکان عدم نمایش آن شبیه یک تابلوی نقاشی یا یک مجسمه نیست؛ بنابراین حتی اگر یک کارگردان سینما نظیر مسعود کیمیایی، قصد انصراف از حضور در جشنواره فجر را داشته باشد، صرفاً فیلم در حوزه کارگردانی داوری نمی‌شود و سرمایه گذاران فیلم‌های سینمایی اجازه خروج فیلم را نمی‌دهند، چون دارایی‌شان را پای یک فیلم سینمایی گذاشته‌اند و انتظار دارند، سرمایه‌شان در معرض دید عمومی قرار گیرد و هزینه‌های صرف شده بازگردد.

آیا فیلم‌ها از جشنواره فجر انصراف خواهند داد؟

اگر فیلم سینمایی از کیفیت بالایی برخوردار باشد، نمایش فیلم در جشنواره فجر ـ حتی اگر منجر به بردن سیمرغ‌های بلورین نشود ـ یک تبلیغ گسترده برای فیلم به ارمغان به همراه می‌آورد و تجربه نشان داده، تاثیر بسیار چشمگیری در اکران عمومیِ پس از جشنواره و فروش بالای چنین فیلم‌هایی دارد. قاعدتاً صاحبان چنین آثاری، که به دنبال بازگشت سرمایه‌شان هستند، از این فرصت نمی‌گذرند و البته این فیلم‌ها تنها نیستند و با توجه به آنکه جشنواره فجر، تنها فرصت جدی «دیدن شدن» فیلم‌های سینمایی است، از این موقعیت نمی‌گذرند.

بنابراین بسیار بعید است که حتی یکی از فیلم‌های بخش اصلی جشنواره فجر از حضور در جشنواره انصراف دهد و فیلمی به کلی از جشنواره خارج شود. واقعیت آن است، هرچند بعضاً شاهد موضع‌گیری‌های سیاسی هستیم، تجربه نشان داده تصمیم‌گیری‌ها اقتصادی است. در برخی سال‌های گذشته نیز مسائل مشابهی مطرح شد؛ اما در نهایت اتفاق خاصی رخ نداد و روند مرسوم مهم‌ترین رویداد فرهنگی مطابق با آنچه اعلام شده بود، برگزار شد.

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر از دوازدهم تا بیست و دهم بهمن هزار و سیصد و نود و هشت با محوریت سینماملت به عنوان سینمای خبرنگاران سینمایی و منتقدین فیلم برگزار می‌شود و مجموعاً 28 فیلم بلند سینمایی در دو بخش اصلی (سودای سیمرغ) و فیلم اولی‌ها (نگاه نو) از مجموع نزدیک به صد فیلم تولیدی در یک سال اخیر مورد داوری عمومی و تخصصی قرار می‌گیرد و برترین‌های سینمای ایران به انتخاب داوران و برترین فیلم به انتخاب مردم، معرفی خواهند شد.

لندر

فیدکلاد

تکنولوژی

فناوری

ردیاب خودرو

پدیاتک

تک برنر