شهلا ریاحی، نخستین کارگردان زن سینمای ایران بدرود حیات گفت

شهلا ریاحی درگذشتشهلا ریاحی، هنرپیشه تئاتر، سینما، تلویزیون و اولین کارگردان زن ایران در نودوسه‌سالگی دامن از دنیای خاکی برکشید و به درگذشتگانِ نسل طلایی هنرمندان ایران که شمار اندکی از آنها در عالم خاکی مانده‌اند، پیوست.

به گزارش «تابناک»؛ منوچهر ریاحی فرزند این هنرمند صبح امروز از درگذشت شهلا ریاحی در شامگاه دیشب (سه‌شنبه، دهم دی) خبر داد. طبق گفته پسر شهلا ریاحی، این هنرمند برجسته از حدود 10 ماه قبل قادر به صحبت کردن و غذا خوردن نبود و مدت‌ها بود که کسی از اطرافیانش را نیز نمی‌شناخت.

شهلا ریاحی (با اسم اصلی قدرت‌زمان وفادوست) در ۱۷ بهمن ۱۳۰۵ در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا مقطع سیکل ادامه داد و در ۱۷سالگی، بنا به خواست و راهنمایی همسرش اسماعیل ریاحی به صحنه تئاتر تهران راه یافت.

شهلا ریاحی درگذشت

در نخستین بازی‌اش که برگرفته از نمایشنامه‌ای با عنوان سیاست هارون‌الرشید بود، نقش اول را به‌گونه‌ای ایفا کرد که با استقبال بسیاری مواجه و بازی در این اثر باعث شد بعدها به‌عنوان یک بازیگر سرشناس مورد توجه قرار گیرد. او سینمای حرفه‌ای را سال ۱۳۳۰ با فیلم خواب‌های طلایی به کارگردانی معزالدیوان فکری تجربه کرد. ریاحی سال ۱۳۳۵ فیلم مرجان را کارگردانی کرد و به این ترتیب نام اولین زن کارگردان سینمای ایران را به خود اختصاص داد.

او گوینده رادیو و تلویزیون، مجری برنامه‌های کودک تلویزیون بود. شهلا ریاحی هنرپیشه صدا و دوبلور بود و فیلم‌های زیاد ایرانی و خارجی را دوبله کرد؛ از جمله فیلم‌های معروفی چون دلیجان آتش و بربادرفته. او در کنار بزرگانی همچون حسین عرفانی، منوچهر نوذری، احمد رسول زاده، ولی‌الله مؤمنی، نصرالله مدقالچی به کار دوبله پرداخت.

از این هنرمند عرصه نمایش، ۸ آذر ۱۳۹۴ و هم‌زمان با آغاز نمایش فیلم سینمایی شیفت شب به کارگردانی نیکی کریمی به‌عنوان نخستین کارگردان زن سینما تجلیل شد. شهلا ریاحی در حدود ۷۰ فیلم سینمایی نقش‌آفرینی کرد. از آثار ماندگار وی می‌توان دلشدگان، گلنار، مرگ پلنگ، چشم عقاب، فرار از جهنم، تحفه هند، رویای نیمه‌شب تابستان و بچه‌های طلاق را نام برد. آخرین حضور او در سینما به فیلم «نهنگ عنبر ۲» در سال ۹۵ برمی‌گردد.

مراسم تشییع این هنرمند ساعت 10 صبح روز یکشنبه 15 دی‌ماه از مقابل تالار وحدت به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار خواهد شد و این هنرمند در کنار همسرش اسماعیل ریاحی به خاک سپرده می‌شود. مراسم ترحیم شهلا ریاحی، روز پنجشنبه 19 دی‌ماه از ساعت 18 تا 19:30 در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می‌شود.

لندر

فیدکلاد

تکنولوژی

فناوری

ردیاب خودرو

پدیاتک

تک برنر