کمتر از ده فیلم پرفروش می‌شوند و فقط دو فیلم به سوددهی می‌رسند!

کمتر از ده فیلم پرفروش می‌شوند و فقط دو فیلم به سوددهی می‌رسند!

سال نوی سینمای ایران در شرایطی همزمان با سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر تحویل و دورنمای سینمای کشور برای یک سال آینده مشخص شد که برآورد‌ها حکایت از آن دارد کمتر از ده فیلم سینمایی از آثار به نمایش درآمده در جشنواره فجر، در میان فیلم‌های پرفروش سال قرار می‌گیرند و تنها از بازگشت سرمایه و سودآوری دو فیلم سینمایی با اطمینان می‌توان سخن به میان آورد؛ وضعیتی که نشان می‌دهد اقتصاد سینمای ایران در سال آینده باید متکی به آثار خارج از سبد فیلم‌های به نمایش درآمده در این رویداد باشد.

به گزارش «تابناک»؛ سی فیلم بلند داستانی سینمایی در بخش‌های مسابقه و خارج از مسابقه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و در نهایت پس از داوری، اکنون نوبت اکران عمومی این فیلم‌های سینمایی است. اکنون برآورد‌ها حکایت از آن دارد که کمتر از ده فیلم سینمایی ظرفیت قرار گرفتن در میان فیلم‌های پرفروش سال آینده را دارند و می‌توانند به ده میلیارد تومان برسند، اما این فیلم‌ها لزوماً فیلم‌های موفق در اکران نخواهند بود.

هزینه تولید اغلب فیلم‌های سینمایی سال آینده بین ۳ تا ۲۰ میلیارد تومان بوده و اغلب فیلم‌ها بیش از چهار میلیارد تومان است. با توجه به آنکه عملاً حدود ۳۵ درصد قیمت بلیت به تهیه کننده فیلم می‌رسد، فیلمی که ۲۰ میلیارد تومان هزینه تولید داشته، می‌بایست بیش از ۵۰ میلیارد تومان در گیشه فروش داشته باشد تا صرفاً اصل سرمایه‌اش بازگردد و قاعدتاً چنین فروش‌هایی با هر قیمت بلیتی در سینمای ایران در این دوران دور از تصور است؛ بنابراین ممکن است فیلمی که با سرمایه کلانی ساخته شده، جزو فیلم‌های پرفروش قرار گیرد، اما اصل سرمایه‌اش را نیز بازنگرداند و یک شکست سنگین تجاری باشد.

از این منظر تنها فیلم‌های سینمایی که در جشنواره سی و هشتم به نمایش درآمد و علاوه بر قرار گرفتن در لیست پرفروش‌ها، احتمالاً سودده خواهند بود، «خوب بد جلف ۲: ارتش سری» به کارگردانی پیمان قاسم خانی و «شنای پروانه» به کارگردانی محمد کارت است. البته این برآورد ممکن است اندکی دستخوش تغییر شود، اما بعید است شاهد یک اتفاق شگفت انگیز در حوزه اکران عمومی باشیم. از این منظر می‌توان تاکید کرد گیشه سینمایی که متکی بر فیلم‌های جشنواره فجر بسته شود، گیشه‌ای شکست خورده است و اقتصاد سینما عمدتاً مبتنی بر فیلم‌های عمدتاً کمدی است که در جشنواره حضور نداشتند.

پرفروش‌ها

روز صفر

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: سعید ملکان
تهیه‌کننده: سعید ملکان
نویسنده: سعید ملکان و بهرام توکلی
بازیگران: امیر جدیدی، ساعد سهیلی
فیلمبردار: علی قاضی
تدوین گر:
خلاصه داستان: روایتی از عملیات دستگیری عبدالمالک ریگی

 

دوزیست

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: برزو نیک‌نژاد
تهیه‌کننده: سعید خانی
نویسنده: برزو نیک‌نژاد
بازیگران: جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، ستاره پسیانی، مجید نوروزی، پژمان جمشیدی، مانی حقیقی، الهام اخوان و سعید پورصمیمی
فیلمبردار: علیرضا برازنده
تدوین گر: مهدی سعدی
خلاصه داستان: گروهی جوان در خانه‌ای که مالکیتش نامشخص است، گرد هم زندگی می‌کنند. ورود یک زن به این خانه که داستانش را پنهان کرده، منجر به حواشی می‌شود. همزمان با تلاش جوان‌ها برای سرقت از خانه همسایه و عیان شدن رازهای این دختر، اسرار مگوهای دیگران نیز علنی می‌شود.

درخت گردو

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: محمدحسین مهدویان
تهیه‌کننده: سیدمصطفی احمدی
نویسنده: ابراهیم امینی و حسین حسنی
بازیگران: پیمان معادی، مینا ساداتی، مینو شریفی و مهران مدیری
فیلمبردار: هادی بهروز
تدوین گر: محمد نجاریان
خلاصه داستان: داستان با الهام از ماجرایی واقعی، در خلال بمباران شیمیایی شهر سردشت شکل گرفته‌ است.

خروج

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: ابراهیم حاتمی‌کیا
تهیه‌کننده: حبیب‌اله والی‌نژاد
نویسنده: ابراهیم حاتمی‌کیا
بازیگران: فرامرز قریبیان، پانته‌آ پناهی ها، جهانگیر الماسی، گیتی قاسمی، محمدرضا شریفی نیا، کامبیز دیرباز، مهدی فقیه، سام قریبیان، محمد فیلی، آتش تقی پور، اکبر رحمتی، فرزاد حسنی، رامین پور ایمان و محسن صادقی نسب
فیلمبردار: وحید ابراهیمی
تدوین گر: عماد خدابخش
خلاصه داستان: بر اساس بارش و سیل، محصول پنبه گروهی از کشاورزان از بین می‌رود. آنها پس از آنکه موفق به دریافت خسارت‌شان نمی‌شود، با تراکتور به مقابل نهاد ریاست جمهوری می‌آیند تا اعتراض‌شان را مطرح کنند.

 

مغز استخوان

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: حمیدرضا قربانی
تهیه‌کننده: حسین پورمحمدی
نویسنده: علی زرنگار
بازیگران: بابک حمیدیان، جواد عزتی، بهروز شعیبی، پریناز ایزدیار، نوید پور فرج
فیلمبردار: مرتضی قيدی
تدوین گر: هایده صفی‌یاری
خلاصه داستان: الان مسئله‌ی شما چیه؟! می‌خواین بگین قانونی نیست؟! یعنی اینجا همه‌چی همیشه قانونی اتفاق می‌افته؟! هممون درستیم؟! هیچکی هیچ غلطی نکرده تا حالا؟! 

 

سودده‌ها

خوب، بد، جلف 2: ارتش سری

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: پیمان قاسم‌خانی
تهیه‌کننده: محسن چگینی
نویسنده: پیمان قاسم‌خانی
بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، حامد کمیلی، ریحانه پارسا، گوهر خیراندیش و امیرمهدی ژوله 
فیلمبردار: حسین جلیلی
تدوین گر: میثم مولایی
خلاصه داستان: یک فوتبالیست سابق و یک بازیگر درجه دو که از بد حادثه بازیگر سینما شده‌اند، در یک پروژه سینمایی نقش آفرینی می‌کنند که پوشش برای جاسوسی آمریکا از تاسیسات اتمی ایران است!

شنای پروانه

فیلم‌های بخش سودای سیمرغ جشنواره فجر سی و هشت
کارگردان: محمد کارت
تهیه‌کننده: رسول صدرعاملی
نویسنده: محمد کارت، حسین دوماری و پدرام پورامیری
بازیگران: جواد عزتی، طناز طباطبایی، امیر آقایی، پانته‌آ بهرام، علی شادمان، نیره فراهانی، مهدی حسینی‌نیا، ایمان صفا، مه‌لقا باقری، نادر شهسواری و آبان عسکری
فیلمبردار: سامان لطفیان
تدوین گر:
خلاصه داستان: انتشار یک فیلم از شنای زنی به نام پروانه که همسرش از اوباش جنوب تهران است، منتهی به یک فاجعه می‌شود و این فاجعه آغاز بر یک داستان پرکشش است.

لندر

فیدکلاد

تکنولوژی

فناوری

ردیاب خودرو

پدیاتک

تک برنر