یک استفتاء‌دیگر درباره غربالگری خانه سینما

فارس گزارش داد، سوم اردیبهشت‌ماه گذشته، نامه‌ای با امضای همایون اسعدیان رئیس هیأت‌مدیره خانه سینما منتشر شد که در آن از راه‌اندازی سامانه‌ای برای حمایت‌های معیشتی و مالی در شرایط کرونایی خبر می‌داد و از اعضا خواسته شد تا همه اعضا نسبت به تکمیل این پرسشنامه تا ۱۳ اردیبهشت اقدام کنند.

از ۳۴ سوال این پرسشنامه، برخی به زندگی شخصی افراد می‌پرداخت که این موضوع، اعتراض ۱۲ صنف از صنوف زیرمجموعه خانه سینما را در پی داشت. آن‌ها معتقد بودند: «نفس رفتار گزینشی با اعضای صنوف به هر شکل اشتباه است» و پیشنهاد کردند: «به منظور حفظ شأن اهالی سینما و در راستای صیانت از کرامت انسانی اعضا با استفاده از تجربه‌های موفق پیشین، مبنا بر انصراف خودخواسته اعضایی که از تمکن مالی لازم برخوردارند قرار داده شود».

اما هیأت‌مدیره خانه سینما برای شناسایی هنرمندانِ نیازمند، فقط شیوه غربالگری را به رسمیت شناخت و به روش‌های پیشنهادی صنوف توجهی نکرد. از این رو، صنوف مبنای شرعی این شیوه غربالگری را ‌از آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی سؤال کردند و این مرجع تقلید آن را جایز ندانست.

پس از رسانه‌ای شدن این استفتاء، اسعدیان با ابراز تأسف از اینکه پای مراجع تقلید به خانه سینما باز شده است، دوم خردادماه در گفت‌وگو با رادیو مدعی شد: «این سامانه اطلاعاتی، ربطی به توزیع ۱۵۰۰ بسته معیشتی ندارد!» ضمن اینکه با دادن آدرس غلط گفت: «طرح این موضوع که باید به همه اعضا سرویس یکسان داده شود یک عوامفریبی است و اصولا معتقدیم تخصیص یارانه میان همه افراد نه تنها عدالت نیست که ظلم است.»

به فاصله یک روز از اظهارات اسعدیان، صنوف معترض به شیوه غربالگری استفتاء دیگری از آیت‌الله علوی گرگانی گرفتند که این مرجع تقلید در پاسخ نوشت: «تحقیق و تفحص از زندگی شخصی افراد جایز نیست، مگر با اجازه حاکم شرع.»

یک استفتاء‌دیگر درباره غربالگری خانه سینما

لندر

فیدکلاد

تکنولوژی

فناوری

ردیاب خودرو

پدیاتک

تک برنر